Sa dubokom sjetom prisjećamo se vremena kada je Murino bilo prepoznato po uspješnom pogonu za proizvodnju tekstilne konfekcije. Sada je taj pogon, prosto rečeno, praktično, sahranjen. To je prava šteta i sramota za državu, jer su brojni žitelji svoju egzistenciju obezbjeđivali zahvaljujući platama koje su zarađivali u ovoj fabrici. Ali, čim je pogon zatvoren, narod je dodatno počeo da se iseljava, jer bivši radnici nijesu mogli da dobiju šansu za ponovno zaposlenje u mjestu svog rođenja – zaključak je mještanina Miluna Tomovića.
Bivši radnici navode da je prava šteta što je „Titeksov“ pogon u Murinu doživio ovakvu sudbinu.
Naslušali smo se brojnih obećanja da će fabrika ponovo proraditi, ali to su bile samo prazne priče. Umjesto toga gledali smo kako raspoloživa imovina propada i kako Murino doživljava sveukupnu razvojnu stagnaciju. To je prava šteta kad se zna da su iz „Titeksovog“ pogona godinama izlazili brojni proizvodi koji su svoje mjesto pronalazili na tržištu širom Crne Gore i okruženja. Bilo je to vrijeme kada je čitavi kraj zahvaljujući ovoj fabrici doživio pravi preporod. Odjednom tokom tranzicionih procesa, počelo je da se posluje sa gubicima, što je uslovilo i uvođenje stečaja. Tragično je što su u tom momentu brojni zaposleni ostali bez posla i što su kasnije prepušteni egzistencijalnom propadanju – ističu bivši radnici.
Sličnu konstataciju iznose i mještani Murina navodeći da je uporedo sa zatvaranjem „Titeksovog“ pogona počelo naglo iseljavanje stanovništva sa ovih prostora.
Iz lokalne uprave u Plavu istakli su da su u više navrata pokušavali da posreduju da se fabrički pogoni u Murinu stave u neku funkciju. Međutim, kako su naveli, ti pokušaji su ostali bezuspješni, s obzirom na to da se radi o imovini koja se nalazi u privatnom vlasništvu.
Nama su ruke prosto zavezane po pitanju valorizacije vrijednosti bivše fabrike u Murinu, jer se sva ta imovina nalazi u privatnom vlasništvu – saopštili su iz lokalne uprave.
Pogon tekstilne konfekcije u mjestu Murino otvoren je 1985. godine, u okviru podgoričke kompanije „Titeks“. Pogon je nakon višegodišnjeg uspješnog poslovanja 2004. godine doživio uvođenje stečaja kada je vrijednost njegove imovine procjenjivana na oko milion i po eura. Tom prilikom preko 400 radnika, koji su radili u dvije smjene, upućeni su na biro rada, dok su nakon toga svi pokušaji da se ponovo oživi proizvodnja ostali bezuspješni. Stečajni postupak otvorio je tadašnji Privredni sud iz Bijelog Polja radi prodaje imovine preduzeća, zbog izmirenja obaveza prema radnicima i povjeriocima. Poslije brojnih neuspjelih licitacija obezvrijeđena imovina „Titeksovog“ pogona u Murinu 2013. godine nuđena je za samo 209.000 eura. No, ni nakon prodaje fabričke imovine ni do današnjih dana nije se pribjeglo njenoj zaštiti. Takođe, sva obećanja da će se na mjestu nekadašnje fabrike otvoriti neki drugi kapaciteti koji će dati šansu lokalnom stanovništvu da tu obezbjeđuje svoju egzistenciju, ostala su samo mrtvo slovo na papiru.
Izvor:Dan,Darko Jovović