Povodom nedavne posjete predstavnica slovenačke nevladine organizacije Zavoda Krog sjeveru Crne Gore, potpisan je “Sporazum o saradnji” između Ženskog odborniškog kluba Opštine Plav (ŽOK) i Zavoda Krog.
Cilj sporazuma je, između ostalog, međusobni rad na unapređenju rodne ravnopravnosti u svim sferama života, kao i osnaživanje kapaciteta za razvoj pozitivnog društvenog stvaralaštva sa akcentom na javne institucije.
Predsjednik Skupštine Alen Balić prisustvovao je potpisivanju i izjavio: “Posebna mi je čast i zadovoljstvo da vas pozdravim u ime Skupštine Opštine Plav i u svoje ime, te da vam se zahvalim što ste prepoznali naš ŽOK kao potencijalnog partnera u sprovođenju aktivnosti rodne ravnopravnosti, kao i u drugim aktivnostima koje ćete zajedno planirati u budućnosti. Posebno bih želeo da istaknem da smo u sadašnjem mandatu Skupštine svi spremni da napravimo iskorak u svim oblastima, a time i da opravdamo povijerenje građana.”
Kopredsjednica Merida Mehmedović je takođe pozdravila predstavnice Zavoda Krog i sa velikim zadovoljstvom izkazala početak međusobne saradnje. Goščama je predstavila već realizovane aktivnosti i Akcioni plan.
Opština Plav već dugi niz godina podržava aktivnosti Zavoda Krog, kao i aktuelni projekat “Obrazovanje i ekonomsko osnaživanje ranjivih grupa žena i djevojčica u Crnoj Gori – EKOS” koji finansira Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova Slovenije, a koji se bavi sviješću o prevenciji nasilja, podršci ekonomskoj nezavisnosti ranjivih grupa žena/djevojčica i doprinosi smanjenju jaza između muškaraca i žena u najnerazvijenijem dijelu sjeverne Crne Gore. Projekat se realizuje zajedno sa partnerima NVU Ikre i NVU Impuls.
Crna Gora je veoma patrijarhalna zemlja koja je od svoje nezavisnosti 2006. godine nastojala da eliminiše političku, ekonomsku i drugu diskriminaciju po osnovu pola, te sve oblike nasilja nad ženama i djevojčicama i ojača nacionalne mehanizme za rodnu ravnopravnost. Indeks rodne ravnopravnosti za Crnu Goru pokazuje ocjenu 55, dok je prosječna vrijednost u EU 67,4-što pokazuje da CG zaostaje za najrazvijenijim zemljama EU. Alarmantna je činjenica da svaki drugi građanin smatra da su žene i muškarci toliko različiti da je nemoguće postići potpunu rodnu ravnopravnost, 60% smatra da je za dobro djece bolje da muškarac radi, a žena da se posveti porodici.
Među osam crnogorskih opština na sjeveru, opština Plav je aktivna i u projektu “Život sa demencijom: projekat za osobe sa ili u riziku od demencije i njihove porodice”, koji Zavod Krog sprovodi sa lokalnom partnerskom organizacijom NVO Impuls, uz finansiranje Evropske unije i Vlade Crne Gore. Projekat se fokusira na stvaranje socijalno inkluzivnih zajednica kroz pružanje odgovarajućih socijalnih usluga porodicama i zajednicama koje se bave potrebama starijih osoba sa ili u riziku od demencije i potrebama njihovih porodica i njegovatelja, te pružanje psihosocijalne podrške osobama sa demencijom i njihovim porodicama na sjeveru Crne Gore. Crna Gora, zemlja sa 621.873 stanovnika, ima 16,02% ljudi starijih od 65 godina, a demencija je vodeći uzrok invaliditeta i zavisnosti među starijim osobama širom svijeta. Crna Gora slijedi širi evropski trend da će se broj oboljelih od demencije do 2050.skoro udvostručiti.