Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore, odnosno iz Odjeljenja za integralno upravljanje granicom su obavijestili zainteresovanu javnost da je država Crna Gora preduzela sve neophodne mjere kako bi se što prije u funkciju pustio put Murino- Čakor-Peć i uspostavio zajednički granični prelaz na lokalitetu Kotlovi – Kućište.
U dopisu koji je dostavljen Nedžadu Cecunjaninu, jednom od inicijatora za otvaranje pomenutog puta, navodi se da je Ministarstvo unutrašnjih poslova u februaru ove godine ponovo uputilo inicijativu Ministarstvu unutrašnjih poslova Kosova za sprovođenje zaključenog Sporazuma između Vlada Crne Gore i Kosova o puštanju u funkciju ove saobraćajnice i uspostavljanju graničnog prelaza za međunarodni drumski putnički saobraćaj, koji je stupio na snagu 2015. godine.
Navedeno je da se pomenutim sporazumom Kosovo obavezalo da izgradi zajednički granični prelaz na svojoj teritoriji i stvori uslove za funkcionisanje graničnih službi, uz napomenu da je 2011. godine izvršena rekonstrukcija, asfaltiranje i postavljanje saobraćajne signalizacije na dionici puta koja od Čakora vodi do granice sa Kosovom i to u dužini od 11 kilometara.
– Implementacija zaključenog sporazuma doprinijeće razvoju naših biletaralnih odnosa, bezbjednosti, unapređenju i pojednostavljenju kretanja građana, rješavanju svakodnevnih životnih potreba stanovništav u pograničnim područjima obje države i razvoju turističke privrede – navodi se u dopisu Ministarstva unutrašnjih poslova.
Nedžad Cecunjanin ističe da ga raduje što se preduzimaju aktivnosti ka ponovnom uspostavljanju saobraćaja na putu preko Čakora, ali da te aktivnosti treba što prije pretočiti u djelo.
– Dobro je što se sa državnog nivoa nastoji da se put preko Čakora stavi u funkciju, ali se moraju naći odgovarajući mehanizmi da se ta ideja zaista ostvari. Tim prije, jer se ova saobraćajnica tako dugo potpuno neopravdano nalazi van upotrebe. Nadamo se da će u datom slučaju preovladati razumijevanje i kod kosovske strane i da će se shvatiti da ovo nije nikakva politička niti bilo kakav druga priča, već stvarna potreba da se da doprinos da se na ovom području uspostavi odgovarajuća saobraćajna komunikacija radi dobrobiti svih nas. Moramo shvatiti da je ovaj put razvojna žila kucavica čitavog kraja – istakao je Cecunjanin.
Put preko Čakora je u vrijeme ranih dešavanja 1999. godine zatvorio KFOR, a njegovo ponovnio otvaranje nije uslijedilo ni do današnjih dana, iako su podnošene brojne inicijative sa različitih adresa. Ova saobraćajnica je svojevremeno predstavljala najkraću vezu kojom su se jugoistočna Srbija, Kosovo i Makedonija povezivale sa Jadranskim morem. Ovaj put, koji je napravljen prije skoro 100 godina, nije profumkcionisao iako su iz Vlade Crne Gore godinama to uporno najavljivali. Tako je sada između Crne Gore i Kosova u funkciji samo jedan granični prelaz i to Kula-Savine vode na putu Rožaje-Kula-Peć.
U opticaju i izgradnja auto – puta do Peći
Monteput je nedavno raspisao tender za izradu idejnog rješenja auto-puta Andrijevica – Peć, dionicaAndrijevica – Čakor.U tenderu se navodi da se auto – put pruža od veze sa auto – putem Bar – Boljare u Andrijevici preko granice sa Kosovom do Peći i da ima važnu ulogu u unapređenju regionalne povezanosti, ekonomske saradnje i razvoja.
-Važećim Prostornim planom CrneGore, određen je koridor auto-puta Andrijevica – Peć. Idejnim rješenjem će se definisati najoptimalnija trasa i stvoriti uslovi za izradu narednih faza projektne dokumentacije i izgradnju ove saobraćajnice. Projektant je obavezan da sagleda sve tehničke, ekonomske, prostorne, ekološke i druge aspekate i posljedice izgradnje, uz poštovanje uslova iz projektnog zadatka uz primjenu savremenih tehničko-tehnoloških metoda i alatki. Ovo posebno dobija na značaju ako se ima u vidu da, zbog vrlo složene konfiguracije terena, značajni dio trase čine tuneli i mostovski objekti- navedeno je u tenderu.
Izvor: Dan/Darko Jovović